Dijital Pazarlama

Amerika hayali kuran Pazarlamacılar, Ah keşke gitseler!

Pazarlama ile uğraşanlar hiçbir insan davranışını eleştirmemeli, her türlü davranışı anlamaya çalışmalıdır. Aksi durumda “ki günümüzdeki bir çok pazarlamacı buna dahil” pazarlama stratejilerini gerçek tüketiciden ziyade kafalarında canlandırdıkları müşteri profiline göre şekillendirmekteler.

Bu durum gün geçtikçe kötüleşiyor ve enteresan bir hal alıyor. Ofis odalarından, kahve dükkanlarından ve lüks mekanlardan çıkmayan plaza insanları, anadolunun küçük bir köyündeki insan davranışını nereden bilebilir?  Bilme kısmı bir yana, bu küçük yerlerde gerçekleşen “sözde cahilce ancak toplumun gerçeği olan davranışları” haberlerde ya da sosyal medyada gördükçe ülkeyi terkedip, amerikaya ya da avrupaya gitme hayallerinden bahsediyorlar.

Markaların boşa harcanan pazarlama bütçelerini düşündüğümüzde, içimizden geçmiyor değil: Ah keşke gitseler!

Herkes için geçerli olsa da öncelikle Pazarlamacılar, toplumun eksiklik ve acizliklerinden bahsederek, sosyal medyada like peşinde koşmayı bırakmalılar. Sonrasında ise plazalardaki güzel odalarını bırakıp, hedef kitlelerinin içine inmeli, onların sohbetlerine kulak misafiri olmalı hatta katılmalıdırlar.

Tabi ki bu işe koyulmak için ilk adım oldukça zor: İşe taksiyle gitme ve kafanızdaki tüketiciyle yaşamayı bırakıp, metrobüs ve minibüsleri tercih ederek, gerçek tüketiciyle tanışmaya başlamalısınız.

Kolay gelsin!

 

 

 

 

share small Amerika hayali kuran Pazarlamacılar, Ah keşke gitseler!
Önceki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme