557552_277623872342445_1174761859_n
İŞ HAYATI

Çalışanlardaki “hata yapma korkusu”, stres ve etkileri

Şu ana kadar karşılaştığım bir çok şirkette, çalışanları en fazla strese sokan konulardan birinin “hata yapma korkusu” olduğunu farkettim. Ve bu korkunun, otoriteler tarafından durumu çok da iyi gösterilmeyen şirketlerin çalışanlarında daha fazla olduğunu gördüm. (Kötü giden şirketler=Hata yapmaktan korkan çalışanlar)

Genel olarak şirketleri incelersek bir çoğunun politikalarında “hatasız üretim, hizmet, çalışma vb.” maddeler bulunuyor. Politikalarda da vurgulandığı üzere bu maddelere uygun olmayan davranışlar ciddi bir sorgulama ve ceza ile sonuçlandırılıyor.

Peki bu durum ne kadar doğru?

Bir insanın hiç hata yapmadan yaşaması sizce mümkün mü?

Normal hayatta doğal karşılanan “hata yapma”, neden iş hayatından bu kadar dışlanıyor?

“Çalışanları hata yapmaları konusunda destekleyin” demiyorum, ancak “hata yapma konusu” ne kadar çok vurgulanırsa, çalışanlar da o kadar çok stres yaşıyor. Peki yoğun stresin sonucu ne oluyor dersiniz? Daha fazla hata…

Hadi biraz da araştırmalara göz atalım;

Araştırmalara göre stres, çalışanların işe devamsızlık göstermelerine ve işten ayrılmalarına neden olabilmektedir. Dolayısı ile işyeri bundan zarar görmektedir. Çalışanlardan birinde görülen stres diğer çalışanı da olumsuz etkilemekte, böylece verimlilik azalmaktadır. (http://www.turkis.org.tr/source.cms.docs/turkis.org.tr.ce/docs/file/ec109.pdf)

Stres ve gerilim fazla enerji tüketmeye neden olduğu için bir süre sonra birey kendisini zayıf, güçsüz, her an kötü bir şey olacakmış duygusunu yaşayan, nedeni belirsiz yoğun bir endişe duyan, uykusuzluk çeken, sinirli, çabuk heyecanlanan bir kişi durumunda hissedebilir. Dikkatini toplamakta güçlük çekebilir, hafıza sorunları yaşayabilir, öğrendiği konuları unuttuğu endişesine kapılabilir. (http://www.akademikbakis.org/26/08.pdf)

Stres altında sağlığını ve moralini kaybeden kişinin örgüte yansıyan başlıca sonuçları, performans düşüklüğü, işgören devir hızında artış, işe devamsızlık ve yabancılaşma şeklindedir (http://tez.sdu.edu.tr/Tezler/TS00469.pdf)

Araştırmalar da gösteriyor ki stresin çalışanlar üzerindeki etkisi çok olumlu değil.

 

Peki şirketler ne yapmalı?

Çalışanlarını eğitmelidir. Müşteri memnuniyeti, hatalı ürünlerden doğabilecek sorunlar, iş kazalarının sonuçları ve bol bol örnek….

Bu eğitimler sonucunda çalışanlar “stressiz bir şekilde” hata yapmama konusuna dikkat edeceklerdir.

 

Son olarak stresin mali zararlarına göz atalım;

Fransa’da stres sonucu devamsızlık, üretim düşüşü ve sağlık harcamalarının toplam maliyeti milli gelirinin %10’una eşitken İngiltere’de stresin ortaya çıkardığı maliyet, işçi ve işveren ilişkilerinden kaynaklanan sorunların maliyetinden on kat fazladır.

Her gün 250.000’den fazla kişi kalp krizleri, davranış bozuklukları, koroner yetmezliği ve alkole bağlı rahatsızlıklar gibi stresin yol açtığı rahatsızlıklar nedeniyle işe gelmemektedir

Finans kuruluşları arasında yapılan bir araştırma ise işverenlerin %64’ünün aşırı stresi şirketlerine yönelik en önemli sağlık tehdidi olarak gördüğünü ortaya koymaktadır. Bu oran kalp hastalığı tehdidi oranının dört, alkolizm tehdidi oranının altı katıdır.

(http://tez.sdu.edu.tr/Tezler/TS00469.pdf)

 

Not: 

Hiç hata yapmayan insan, hiçbir şey yapmayan insandır.

Hayatta en büyük hata, kendini hatasız sanmaktır!

Yunus Emre

 

share small Çalışanlardaki hata yapma korkusu, stres ve etkileri
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

2 Yorum

  • Cevap Yaz alp par 22 Temmuz 2013 at 17:05

    Bazı inovatif şirketler çalışanlarını hata yapma konusunda özendirmektedirler. Çünkü hata yapmadan yenilik yapılamaz. Tarih hata sonucu ortaya çıkan çok satan ürünlerle doludur, örneğin 3M Post it. Yenilikçilik stratejisi gütmeyen işletmelerde bile bir kısım hatayı tolere etmek, etkin organizasyonel öğrenme için de şarttır, hiç hata yapmayan, hiçbir şey yapmıyor demektir.

  • Cevap Yaz Ceyda 22 Temmuz 2013 at 17:23

    Daniel Pink’in “Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us” isimli kitabında çalışma hayatında kişileri motive eden veya demotivasyon oluşturucu etmenler hakkında oldukça detaylı analizler sunuyor ve trspitleriniz de kitaptaki örneklerle çok uyumlu. Elinize sağlık..

  • Yorum Bırak

    kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme