bigpreview_Creative Roller-Coaster
Genel

Deneyim Pazarlaması : Deneyim artık ürünün ta kendisi…

Deneyim pazarlaması terimini son dönemde sıkça duymaya başladık. Peki, nereden çıktı bu deneyim pazarlaması?

Dünya son yıllarda hiç olmadığı kadar büyük bir değişim içerisine girdi. Teknolojik gelişmeler, globalleşen pazarlar, rekabet artışı, ürün çeşitliliğindeki yükseliş, ürün ve hizmetler arasındaki farklılıkların azalması, tüketici alışkanlıklarının değişimi…

Tüm bu faktörler şirketleri, yapılarını değiştirme konusunda zorlamaya başladı. Tabi ki her kriz içerisinde fırsatları gizlediği gibi, bu değişim ve zorluklar da yeni fırsatları beraberinde getirdi. Deneyim pazarlaması da bu fırsatlardan biri…

Deneyim pazarlaması, ürün ve hizmetin sıradanlaşmaya başladığı günümüz şartlarında, tüketiciyi müşteriye çevirmede ve sadakat sağlamada önemli bir yer edindi. Bu konuya birkaç örnek ile biraz daha açıklık getirelim;

  • Bebek’te iç sokakların birinde 1-2 TL’ye çay içebilecekken, sahilde bulunan kafelerde 4-5 TL vermeyi göze alabiliyoruz.  / 5 TL’yi çaya mı veriyoruz yoksa o mekanda oturmak hatta yer bildirimi yapmak için mi?
  • Evimizde 0,25 TL’ye sütlü kahve içiyorken, neden büyük kahve zincirlerinde bir kahveye 8-9 TL vermeye başladık? / Satın aldığımız şey yine ürün değil.
  • Klasikleşmiş Nokia ve iPhone hikayesini de bu konuya örnek olarak gösterebiliriz.

 

Deneyim pazarlamasına geri dönecek olursak;

Deneyimin duygusal, sosyal ve psikolojik bağlantılarını unutmamak gerekiyor. Çünkü deneyimin insanları etkilemesinin nedeni, bu bağlantılar ve hafızada bırakılan izlerdir.(Bebek sahilde çay içmenin mutlu etmesi, kahve zincirlerine ait kahve bardağı ile dolaşmanın belirli bir sosyal aidiyet duygusu oluşturması vs) Bu bağlantıları sağlayacak ara elemanlar ise 5 duygu organı… Örnek verecek olursak;

  • Yeni araba kokusu insanların büyük bir kısmını etkiler. (Ben de listeye dahilim) Ama bu kokunun aslında doğal olmadığını ve üretilen arabalara fabrikadan çıkarken sıkılan bir spreyden ibaret olduğunu biliyor muydunuz?
  • Arkadaşlarınızla bir restoranda otururken, burnunuza gelen buram buram yemek kokuları üzerine acıktığınız oldu değil mi?
  • Pizza reklamlarında yakın plan gösterilen erimiş kaşar peyniri görüntüsü… Düşünürken dahi canınız çekecektir.

Örneklerden de anlaşılacağı üzere, insanların kalbine dokunmanın ve hafızalarında yer edinmenin yolu 5 duyu organlarına hitap etmek.

 

Yazının sonuna yaklaşırken;

Deneyim ile hizmet ve ürün arasındaki farkı biraz netleştirelim;

Mahallenizdeki bakkaldan alacağınız “toz çorba” üründür. Bu ürünü alıp, evinizde hazırlar ve çorbanızı içersiniz.

Mahallenizde bulunan lokantada müşterilere servis edilen çorba ise hizmettir. Evde hazırlayacak vaktinizin olmamasından ya da çorbasını beğendiğiniz için lokantaya gittiğinizde hizmet alırsınız.

Bebekte bir restoranda içeceğiniz çorba ise deneyimdir. Çünkü orada arkadaşlarınızla keyifli bir akşam geçirmek, boğazı seyretmek ya da yer bildirimi yapmak gibi sebeplerden dolayı bulunursunuz, bu durumda çorbaya değil, yaşadığınız deneyime para ödersiniz. Bu yüzdendir ki lokantada çorba 2 TL iken, Bebek’te 8-9 TL’dir.

 

Son olarak; Deneyim pazarlaması ile dijitalin bağlantısını inceleyecek olursak;

Buraya kadar bahsettiğimiz deneyim pazarlaması, genele hitap ediyordu. Ancak şirketler, dijital araçların sağladığı fırsatlar sayesinde, artık müşterileri ile ilgili birçok bilgiye sahipler ve bu bilgiler doğrultusunda “deneyim pazarlaması”, “bireysel deneyim pazarlamasına” dönüşüyor olacak.

Şu an Bebek’te olmak sizi mutlu ettiği için o restorana gidiyorken, yarın “hem orada olmak sizi mutlu ettiği için hem de ne sevdiğinizi bilerek yemekleri size özel farklılaştırdıkları ve isminizle hitap ettikleri için” gidiyor olacaksınız.

share small Deneyim Pazarlaması : Deneyim artık ürünün ta kendisi...
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme