111
Dijital Pazarlama

Facebook, WhatsApp’ı neden satın aldı?

Facebook, WhatsApp’ı neden satın aldı?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce, kısaca WhatsApp’ın hikayesine göz atalım;

WhatsApp kurucularından Jan Koum, Ukrayna’dan Kaliforniya’ya göç etmiş. Burada annesiyle birlikte yemek kuponları ile geçinen Koum, ailesinin Ukrayna’daki diğer fertlerini aramak için para bulamıyormuş. WhatsApp ücretsiz mesajlaşma servisinin ilk fikirleri burada başlamış. Maddi sıkıntılarla geçen 10 yıldan sonra, Koum ABD’de bilgisayar mühendisliği bölümüne giriş yapmış. Bazı kaynaklarda mezun olduğu bazı kaynaklarda ise okulu bıraktığı belirtiliyor.

WhatsApp’ın diğer kurucusu Brian Acton ile Yahoo’da tanışıyorlar. Brian Acton 11 yıl Yahoo’da çalıştıktan sonra işten ayrılıp önce Twitter’a sonra Facebook’a başvuruyor. İkisinden de reddediliyor.

fw Facebook, WhatsAppı neden satın aldı?

 

 

Stanford mezunu Brian Acton ve Jan Koum 2009 yılında WhatsApp’ı kuruyor. Kaliforniya merkezli uygulama, 5 yıl içerisinde 450 milyon kullanıcıya ulaşıyor.

Tüm dünyada insanlar WhatsApp ile bir günde 19 milyar metin gönderiyor. Bunun yanı sıra WhatsApp ile günde 200 milyon sesli mesaj, 100 milyon görüntülü mesaj ve 600 milyon fotoğraf gönderiliyor.

WhatsApp geçtiğimiz günlerde toplamda 19 milyar dolara Facebook tarafından satın alınıyor. 4 milyar dolar ödeniyor, 12 milyar dolar Facebook hisselerinden veriliyor ve 3 milyar dolarlık hisse de çalışanlar için ayrılıyor.

Satın alım şartlarına göre WhatsApp bağımsız bir şirket olarak kalacak. Uygulamanın gelir kaynağı için de Koum, herhangi bir reklamın gelmeyeceğini belirtti.

 

Peki Facebook WhatsApp’ı neden satın aldı?

Facebook’un trendi geçiyor. Ve Mark Zuckerberg de bunun farkında. Burada Facebook, belki mecra olarak değil ancak altında birçok marka bulunduran bir şirket olarak konumlandırma yapmayı amaçlıyor olabilir. Instagram ve WhatsApp’ı alarak, özel kitlelere hitap eden mecraları yönetimi altına alıyor. Böylece Mark Zuckerberg, gelecekte de dijitalin sosyal alanını şekillendiren grupta yer almak istiyor.(Facebook bugünkü önemini kaybetmiş olsa dahi)

Facebook, Friendfeed’i aldıktan sonra geliştirmesini durdurup, ekibini kendi bünyesine katmıştı. Ancak artık alıp yok etme değil, mecrayı geliştirme yolunu izliyor. Bu yolda aldığı uygulamaları Facebook’un yapısıyla birleştirmiyor, kendi yapılarını koruyor.

İkinci sebep ise rakipler olabilir… Bu mecraları Facebook değil Google vb güçlü rakipler almış olsaydı, Mark Zuckerberg gelecekte bu alanı şekillendiren isimler arasında -büyük ihtimalle- olamayacaktı. Bunun nedeni yine üstte bahsettiğimiz gibi Facebook’un trendinin düşme eğilimine girmesi ve özel kitlelere hitap eden mecraların trendinin yükselmesi…

Yani iki sebep de temelde Mark Zuckerberg’in geleceği de şekillendirme “hayali” üstüne kurulu…

Rakiplerden daha güçlü olma” ve “geleceğin trendini yakalama”… Bu şekilde şirketin devamı amaçlanıyor.

share small Facebook, WhatsAppı neden satın aldı?
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme