1(615)
Dijital Pazarlama

Gezi Parkı olaylarının markalara öğrettikleri

Gezi Parkı olayları herkesin bildiği üzere halkın direnişi olarak başladı ve gün geçtikçe büyüdü. Tabi ki bir tarafta halk olunca ve insanlar gaz ile tazyikli sular sebebiyle mağdur duruma düşünce markalar da bir anda kendilerini bu olayların içerisinde buldu.

Bir çok boykot listesi hazırlandı, bazı markaların şubeleri parçalandı ve bazıları ise kendini trend topicte buldu.

Yaklaşık 20 günün sonunda, bu kadar olumlu ve olumsuz durum bir çok marka için önemli öğretiler oluşturdu. Hadi inceleyelim;

yazı Gezi Parkı olaylarının markalara öğrettikleri

 

– Yeni iletişim çağıyla birlikte düzen artık değişiyor ve bir çalışanın bireysel hatası tüm markaya mal edilebiliyor. Oluşan durum da tüm marka çalışanlarını etkileyebiliyor. Bu yüzden dijital pazarlama dediğimiz şey sadece bir departmanın görevi olmaktan çıkıp, tüm çalışanların bilgisi olması gereken bir konu haline dönüşüyor. Bu yüzden artık markalar tüm çalışanlarını dijitalin dinamikleri konusunda eğitmeli ve olası krizlere karşı hazır hale getirmelidir.

– Monitoring(İnternet Takip)’in önemini artık biliyoruz, tekrar etmeye gerek yok. Ancak markalar şimdiye kadar hem maliyet hem de çalışan istihdamı açısından sadece çalışma saatleri içerisinde bu hizmeti alıyordu. Bu sistemin yanlış olduğunu bir kez daha gördük. İnsanlar geceleri de online olabiliyor ve markalar hakkında konuşabiliyor. Keyifli bir sabaha uyandığınızda markanızı olumsuz bir şekilde trend topicte görmek istemiyorsanız, 7/24 monitoring yapmak zorundasınız. Aksi durumda geç kalmış bir açıklama insanları tatmin etmiyor, tatmin etse de olumsuz paylaşımlar kadar yayılmıyor.

– Kriz durumlarında aksiyon planları sadece sosyal medya ajansına bırakılmamalı. Bunun örneğini Gezi Parkı olaylarında çok fazla gördük. İyi hazırlanmamış hatta çok fazla mantık ve dil bilgisi hatası bulunan sosyal medya paylaşımları insanları daha da fazla ateşliyor. Oysa ki kriz durumlarında kurumsal web sitesi üzerinden bir açıklama yayınlamak ve bunu sosyal medyada paylaşmak daha doğru sonuçlar verir(İletişim, PR ve sosyal medya ajansları birlikte çalışmalı). Gezi Parkı olaylarında kendilerinden hiç beklenmeyecek global markalar panik haliyle Twitter’dan ve Facebook’tan açıklama yaparak kendi ayaklarına kurşun sıktılar. Daha sonra sitelerinden açıklama yapsalar da insanları tatmin edemediler.

– Ajanslar bir çok markaya hizmet verdiğini hiçbir zaman unutmamalı. Gezi Parkı ya da başka bir duruma destek vermek ajans yöneticileri ya da çalışanlarının kişisel hesaplarından yapılabilir. Ancak ajans hesapları altından toplumun %100’ünü etkilemeyen (Deprem vb) olaylara destek vermek, ajansı zan altında bırakabilir ve markaları rahatsız edebilir.

– Markalar sakin olmayı öğrenmeli. Dijital krizler markaların çok fazla karşılaşmadıkları bir durum. Bu yüzden karşlaştıkları krizlere bazen gereksiz tepkiler verebiliyorlar. Olumsuz olaylarda markalar ilk önce sakin kalıp yayılımı izlemeli ve bu sürede aksiyon planlarını oluşturmalıdır. Eğer kriz yayılmaya devam ederse aksiyona geçilmelidir. Ancak bir kaç olumsuz paylaşım üzerine markanın gereğinden fazla tepkisi, olayın büyük bir kesime yayılmasına yol açar. Sonuç olarak marka kendi olumsuz reklamını yapmış olur.(İlk durumda 10-20 kişi olaylardan haberdarken ve yayılım durmuşken, markanın gereğinden fazla aksiyonları tüm takipçi kitlesine olumsuz durumu yayar.)

Sonuç olarak dijitalde öğreneceğimiz daha çok şey var…

share small Gezi Parkı olaylarının markalara öğrettikleri
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme