susta3
İŞ HAYATI

Gün geçtikçe hayati bir önem kazanan kavram: Sürdürülebilirlik

Doğa dostu, sürdürülebilir, dünyaya değer katan… Bu kavramları oldukça sık duyuyoruz değil mi?

Sürdürülebilirlik kavramı, markalar ve tüketiciler arasında gün geçtikçe önem kazanıyor.

Peki nedir bu sürdürülebilirlik?

Sürdürülebilirlik kısaca eldeki sınırlı kaynakları, doğaya ve insanlara zarar vermeden kullanmak için ortaya çıkmış bir kavram olarak tanımlanabilir.

sustainability 300x256 Gün geçtikçe hayati bir önem kazanan kavram: SürdürülebilirlikFotoğraf kaynağı

Sürdürülebilirliğin faydalarına göz atalım;

– Marka değeri

Her geçen gün bilinçlenen tüketici artık doğa dostu markalara yöneliyor. Bunun nedeni ise çevreci markaların, ürün ve hizmet kalitelerinin yanı sıra topluma ve doğaya da katkı sağlayarak farklılık yaratıyor olmaları.

Doğru pazarlama stratejileri ile yaptıkları sürdürülebilirlik çalışmalarını insanlara aktaran ve hatta onları “projelerinin içerisine katan” markalar uzun vadede marka değerlerine ciddi katkılar sağlıyor.

Sürdürülebilirlik çalışmaları yürüten markaların kullandıkları bazı söylemler;  

“Biz doğayı koruyoruz.”
“Size değer veriyoruz.”
“Sağlığınız bizim için önemli.”
“Mutluluğunuzu önemsiyoruz.”
“Çevreye zarar vermiyoruz.”

Sizce de ilgi çekici değil mi? Marka yok, ürün yok, çevre var, insan var, fayda var… Markaların, söylemlerini başarılı bir şekilde uygulaması ve bu çalışmaları etkin pazarlama stratejileriyle desteklemesi durumunda “marka değerinin” artması kaçınılmaz olacaktır.

Dipnot : Sürüdürülebilirlik Akademisi tarafından ilk kez düzenlenen Sürdürülebilir Markalar Konferansı’ndan önemli ve faydalı bilgiler bulunan yazıya göz atmanızı tavsiye ederim.

 

zumer study 287x300 Gün geçtikçe hayati bir önem kazanan kavram: Sürdürülebilirlik

 

Fotoğraf kaynağı 

– Ürün kalitesi

Son ürün kalitesini en çok etkileyen faktörlerden biri hammaddedir. Bu nedenle markalar, çevrenin korunmasına ne kadar çok destek olurlarsa, hammaddeleri ve dolayısıyla da son ürünleri o kadar kaliteli olacaktır.

Markalardan örnek söylemler; 

“Size daha kaliteli ürünler sunmak için hammaddelerimizi en uygun şartlarda sağlıyoruz.”
“Kanserojen olmayan ürünler üretiyoruz.”

Google’da  “Sürdürülebilirlik ve ürün kalitesi”  araması yaptığınızda, birçok markanın bu konudaki çalışmalarına rastlayacaksınız. Bu da markaların sürdürülebilirliğe gün geçtikçe daha fazla önem verdiğini gösteriyor.

Dipnot: İnternette arama yapan bir kişi için bu markaların çalışmalarına ulaşmak oldukça kolay. Ancak tüm müşterilere- tüketicilere iletme konusunda ne kadar başarılılar, bunu başka bir yazıda inceleyeceğiz.

global sustainability green integration 300x198 Gün geçtikçe hayati bir önem kazanan kavram: SürdürülebilirlikFotoğraf kaynağı

 

– Ürün çeşitliliği

Gıda sektörü göz önüne alındığında; markalar son dönemde sağlık odaklı ürün üretimini artırmış görünüyorlar. Böylece sağlıklı beslenmek isteyen kişiler alternatiflere sahip olabiliyorlar.

Sağlıklı ürün çeşitliliğinin artmasının bir sonucu da;  sağlıklı beslenmek için evde bir şeyler hazırlamak yerine hazır alabilmenin, insanlara zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor olmasıdır.

Dipnot: Araştırmalar, tüketicilerin market tercihlerinde, ürün çeşitliliğinin etkili bir faktör olduğunu gösteriyor.

 

– Yaşam kalitesi

Markaların eğitime verdiği destek buna örnek olarak verilebilir. Toplumda eğitim seviyesi ve farkındalığın artırılması hayat kalitesini de yükseltecektir. (Bilinçlenen tüketici daha sağlıklı ürünler tüketecek ve çevreye duyarlı ürünler ile markaları tercih edecektir.)

İnsanların yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden birinin sağlıklı gıda tüketimi olması, bu konunun önemini fazlasıyla artırıyor.

 

– Başarılı şirketler

Sürdürülebilirliğin bir alt konusu ise sosyal sürdürülebilirlik. Bu kapsamda yapılan çalışmalar insan mutluluğunun ve motivasyonun devam ettirilmesini içeriyor. Dolayısıyla çalışanlara verilen değerin ve ilginin artması, şirketlere olumlu geri dönüşler sağlıyor.

Mutlu çalışanlar= Daha başarılı şirketler

images Gün geçtikçe hayati bir önem kazanan kavram: SürdürülebilirlikFotoğraf kaynağı

 

Sürdürülebilirlik konusunun başlıca faydalarını inceledik. Peki markalar bu konuda neler yapıyor, ne kadar etkili oluyor? Bunları bir sonraki yazımızda inceliyor olacağız.

share small Gün geçtikçe hayati bir önem kazanan kavram: Sürdürülebilirlik
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme