fotoğraf copy2 copy
Dijital Pazarlama

Marka Dijital Dilinin Oluşturulması

Her markanın kendi kültürünü –doğru ya da yanlış- yansıtan bir dili vardır. Sloganı, basın bültenleri, reklam metinleri vs… Ancak markalar dijital dünyada da uygun bir dil (ses tonu) geliştirmeliler. Ses tonu, marka kişiliğinin önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır.

Online ve offline, birbirinden farklı dünyalardır ve kendilerine özgü kuralları vardır. Bu yüzden tümünde aynı dili kullanmak, doğru bir strateji olmayacaktır. Bir markanın gazete bülten metnini sosyal medyada paylaştığını düşünün. Sizce nasıl bir etki oluşturur?

O zaman markanın dijital dilini oluşturmak için sırayla neler yapmak gerekir onlara bakalım;

  • İlk olarak marka kişiliğini detaylı olarak tanımlamalı ve konumlandırmasını doğru yapmalısınız. Markanız enerjik mi, geleneksel mi, eğlenceli mi? Örneğin, marka konumlandırmasını “hız” üzerine yapıyorsanız, kısa ve öz cümleler kurmalısınız. Geleneksel bir marka konumlandırmasında ise kullandığınız kelimelerin geleneği yansıtmasına dikkat etmelisiniz. Eğlenceli bir markaysanız takipçilerinize keyifli içerikler sunmalısınız.

jeanslab 1024x539 Marka Dijital Dilinin Oluşturulması

 

Ayrıca markanın hisleri ve davranışları da çok önemli. Markaların insanlaşmasının somut kısmından Duyusal Pazarlama: Markalar kokuya, dokuya bürünüyor yazısında bahsetmiştik. Şimdi daha duygusal kısmına bakabiliriz.

Markalar ete kemiğe bürünüyor, kişilikleri oluşuyor, duyguları oluşuyor… Markanız ne zaman mutlu olur, ne zaman üzülür, ne zaman özür diler, mutlu olduğunu ya da üzüldüğünü belli eder mi? Bunların hepsi marka kişiliğini oluşturan unsurlardır.

  • İkinci olarak amacınızı belirleyin. Satış yapmak mı, marka algısını güçlendirmek mi, marka bilinirliliğini artırmak mı istiyorsunuz? Her hedef doğrultusunda izleyeceğiniz strateji farklı olacaktır.

Adsız Marka Dijital Dilinin Oluşturulması

 

  • Üç: Hedef kitleniz kim, ne yapıyorlar, nelere ilgi duyuyorlar? İletişim yapacağınız kitleler, kullanacağınız ses tonunu belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

caffenero Marka Dijital Dilinin Oluşturulması

 

  • Dört: Hedef kitleniz nerede? Facebook, Twitter, Instagram, Vine, Soundcloud vs.. Mecraların da kendine has bir dili olduğunu unutmamak gerekiyor. Beğenmek, favorilemek, pinlemek vs… Twitter’da kısa ve vurucu metinler kullanırken, Instagram’da ilgili etiketler kullanmalısınız.
  • durex Marka Dijital Dilinin Oluşturulması

Ayrıca sosyal mecralar içerisinde de ayrıştırdığınız hedef kitlelere kullanacağınız dil farklı olacaktır. (Ege bölgesinde yaşayanlar, jazz müzik sevenler, çocuğu olanlar, yemek yapmayı sevenler vs.) Bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olmak için Dijital iletişimde önemli bir konu: Sosyal Fragmantasyon yazısını inceleyebilirsiniz. Ancak bu strateji, geliştirmesi zor, dikkat ve araştırma isteyen bir konudur. Markaların hedef kitle ayrıştırdığı ve bu kitlelere ayrı iletişim yaptığına dair örnekleri henüz çok fazla göremiyoruz.

  • Şimdi parçaları birleştirme zamanı. Markanın dijital dilini oluşturabiliriz. Hazırlayacağınız kılavuzda markanızın dijital dili ile ilgili kurallarınızı belirleyin. Aşağıdaki örneklere bakacak olursak;

– İletişim dili resmi ya da gayri resmidir; takipçilerine “Sen” ya da “Siz” der, “İsim ve Soy isim” ile hitap eder ya da “İsim Hanım/Bey” ifadelerini kullanır.
– Şu durumlarda teşekkür eder:…..
– Şu durumlarda özür diler:…..
– Müşteri geri bildirimlerine şu şekilde cevap verir:…..
– Kısa ve öz cümleler kullanır.
– Cümlelerin sonunda “…” kullanır, çünkü hiçbir cümlesi yüklem taşımamalıdır vs.

  • Son madde: “güncel olmak”.  Zaman içerisinde her şey gibi marka dili de güncellenmelidir.

Günümüzde tüketici ve alışkanlıkları sürekli değişiyor ve bu dinamiğe uyum sağlamak fazladan yapılan bir iş değil, zorunluluktur.

Sonuç olarak, markalar dijitalde müşterilerine nasıl sesleneceklerini belirlemek için birçok konuya dikkat etmeliler. Aksi durumda kullanacakları dil, markalar için ciddi krizler oluşturabilir.

 

Yazıda kullanılan çizim Nurdan Tanrıver‘e aittir ve bu yazıya özel hazırlanmıştır.
share small Marka Dijital Dilinin Oluşturulması
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme