Facebook Graffiti
Dijital Pazarlama, Genel

Marka Sadakati : Yeni jenerasyon beğeniyor, eskiler konuşuyor…

Facebook yakın bir zamanda istatistikler bölümünü güncelleyerek, kullanıcılarla ilgili yeni dataları sayfa sahiplerine göstermeye başladı. Bunlardan belki de en faydalı olanı “sayfayı beğenen kullanıcılar ile etkileşimde bulunan kullanıcıların” karşılaştırılması idi.

İstatistiklerini incelediğim bir çok sayfada dikkatimi çeken ilginç bir istatistik oldu. 18-24 yaş arası, bir çok markada fanların büyük bölümünü oluşturuyor. Buna rağmen 45-65+ yaşlarındaki kullanıcılar ise diğer yaş gruplarına rağmen çok daha aktif.

Aşağıdaki örnekte göreceğiniz üzere 45-65+ yaş aralığındaki kullanıcılar, fanların %16’sını oluştururken, etkileşimin ise %35,5’ini oluşturuyor.

Facebook1 Marka Sadakati : Yeni jenerasyon beğeniyor, eskiler konuşuyor...

Bu dataları kafamdaki bir çok fikir ile birleştirerek düşündüğümde bazı çıkarımlarım oldu;

Eski jenerasyonun satın alım alışkanlıklarında marka tercihleri çok net. Yeniliklere çok açık değiller ve marka sadakatlari çok fazla. (Tercih ettikleri markaları kolay kolay bırakmıyorlar ve uzun yıllar kullanıyorlar.)
Buna rağmen yeni jenerasyon, tercih ettiği markalardan memnun olmasına rağmen rakipleri de takip etmeyi seviyor. Marka sadakati konusunda çok iyi değiller, yenilikleri ve keşfetmeyi seviyorlar.

Bu yüzden genç jenerasyon, daha fazla markanın sosyal ağ hesaplarını beğenirken, markalar hakkında çok fazla konuşmuyor. Ancak eski jenerasyon sadece tercih ettiği markaları beğeniyor ve onlar hakkında konuşmaya bayılıyor.

Günümüz şartlarını değerlendirirsek; Rekabet yüksek, ürün çeşidi çok fazla, daha ucuzunu bulmak çok daha kolay, ürünler arası benzerlik oranı oldukça yüksek…

Tüm bunlara internetin verdiği “erişim ve reklam kolaylığını” da eklersek, markalar için gelecekte var olabilmenin yolu “sadık müşterilerden” geçiyor. Ve kötü bir gerçek de var “gençlerin marka sadakati çok düşük”

Peki markalar ne yapmalı?

Genç nesilde marka sadakati sağlamak istiyorsanız, onlarla bire bir diyalog kurmanız şart. Onlara kendilerini özel hissettirmeli ve egolarını tatmin etmelisiniz.

Bunu sağlamanın yolu da çok iyi bir Social CRM yapısı oluşturmakta gizli.. Müşterilerini tanıyın, fikirlerini alın, onlara sürprizler yapın, ayrıcalıklar sunun, kendilerini özel hissettirin..

*** 50 yaş üstü kitleyi göz ardı etmeyin ve onlara odaklanın. Çünkü onları konuşturmak, diğer herkesten daha kolay..

 

Güncelleme

Bu konuda yapılan bir araştırma: 55 yaş ve üzeri kişiler internet üzerinden finans işlemleri, alışveriş ve eğlence konularında, 55 yaşın altındakilerden daha aktifler. (Forrerster Research)

Tom Peters “Küçük ama ÖNEMLİ Şeyler” isimli kitabında bu konuya değiniyor;

İş hayatında aptalca pek çok şey oluyor. Ama bunların hiçbirisi şunlardan daha aptalca olamaz… İki büyük ihmal:

Kadınlara yönelik pazarın potansiyeli.

Ve… 50 yaş üstü gruba yönelik pazarın potansiyesi..

Tek kelime ile: Aptalca!

share small Marka Sadakati : Yeni jenerasyon beğeniyor, eskiler konuşuyor...
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme