social-media-billboard
Dijital Pazarlama

Sosyal ağların geleceği ne kadar parlak?

Twitter’ın son 2 yıldır müthiş bir büyüme hızı var. Bunun en büyük sebebi en baştan beri mobil odaklı bir sosyal ağ olmasıydı. Ancak son dönemde biraz strateji değiştirerek, “mobil kullanıcı deneyimini artırmak” yerine webe yatırımlar yapıyorlar.

Twitter’ın webde yaptığı hamlelerin başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Çok sık tasarım değiştirmesi, reklamları bir türlü işler bir hale getirememesi ve yeni kullanıcı deneyimleri üretememesi şu anki en büyük sıkıntıları. Özellikle son profil sayfası tasarım değişimi (Facebook’a da benzemesi nedeniyle) çok eleştiri alıyor.

w1pVPG Sosyal ağların geleceği ne kadar parlak?

 

Bildiğiniz üzere Facebook uzun süredir bir düşme trendi içerisinde. (Bknz: Facebook trendi, gençler arasında düşüyor. )

 

2014 01 16 Facebook Sosyal ağların geleceği ne kadar parlak?

 

Öyle gözüküyor ki Twitter da bu trende kapılacak.

Doğru adımlar atan sosyal ağlar yok mu? Tabi ki var, hem de fazlasıyla doğru adımlar atıyorlar. Foursquare, her geçen gün yapısına eklediği yeni kullanıcı deneyimleri ile mobilde müthiş bir süreç yaşıyor.

Uzun vadeye baktığımızda yeri en sağlam sosyal ağ yine Foursquare… (“Sosyal” yapıyı doğru bir şekilde kullanan ve kullanıcıya en iyi deneyimi yaşatan sosyal ağ. Örnek: Uzun bir tatilden döndüğünüzde size “Tatil nasıldı? Bulunduğunuz yerlerle ilgili tipler bırakmaya ne dersin?” şeklinde bir mail dahi atıyor, üstelik size önerdiği yerler sadece check-in olduklarınız değil, bulunduğunuz her yer…)

ssdf Sosyal ağların geleceği ne kadar parlak?

Facebook ve Twitter ise, bir an önce silkelenmezlerse düşüş daha da hızlanacak…

Not: Foursquare’in en büyük eksiği, markalarla olan işbirliklerinin (reklam vs) çok fazla olmaması. Facebook’u uzun yıllardır öne çıkaran, markaların bu alana yaptıkları yatırımlardı. Foursquare de uzun vadede markalar ile olan işbirliklerini artırmak zorunda…

share small Sosyal ağların geleceği ne kadar parlak?
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme