kullanım şekiller,asdfa
Dijital Pazarlama

Sosyal medya iletişiminde fark edilmeyen potansiyel

Markaların dijitale geçerken yaşadığı en büyük sıkıntı, hali hazırdaki yapılarının dijitale uyum sağlayamaması. Bunun sonucu olarak da günümüzde bir çok marka dijital iletişimini sadece çalışma saatleri arasında sürdürüyor.

Ancak kötü bir haberim var… Ne yazık ki tüketiciler dijitalde 7/24 online…

Markalar şu an akşam ve gece iletişiminin sahip olduğu potansiyelin farkında değiller.

Aşağıdaki istatistiklerde de göreceğiniz üzere sosyal medyayı en aktif kullandığımız zamanlar akşam saatleri.. Ancak ben daha önemli olduğunu düşündüğüm zaman aralığına değinmek istiyorum: Geceler….

Neden?

  • Geceleri, gündüze göre daha fazla etkileşime giriyoruz. (Nedeni alttaki madde)
  • Odaklanma sıkıntımız azalıyor. Gündüz ofiste ya da evde çevremizden gelen bir çok uyarı arasında yaşıyoruz.(telefon, mail, ofis arkadaşı, müzik vs) Geceleri ise bu uyarıların sayısı azalıyor. Böylece gece yapacağınız iletişimde müşterilerinizin sizinle ilgilenme ve onların aklında kalma ihtimaliniz çok daha yüksek.
  • Markaların tüketiciyle gece iletişim kurması alışılmış bir şey değil. Bu yüzden tüketicinizi kat be kat etkileme şansına sahipsiniz.
  • Az çoktur… Sosyal medyada bir milyon kişiye ulaşmak kolay! Ayrıştırılmış küçük kitlelerle doğru iletişim kurmak zor.. Konuşmalarda ve seminerlerde “hava atmaya” doyulmayan bir milyon kişi ile bireysel iletişim kurmak ise çok daha zor!

Hadi bir kaç araştırmaya göz atalım;

Turkcell’e göre kullanıcıların en aktif oldukları saat 22:00. Sonrasında kullanım düşse de gece 3’e kadar göz ardı edilmeyecek bir kitle sosyal medyada aktif.

Sosyal Medya Kullanim Sosyal medya iletişiminde fark edilmeyen potansiyel

 

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın raporuna göre ise öğrencilerin %33,5’u 24:00 ve sonrasında sosyal medya kullanıyor. En yoğun kullanım ise Turkcell verileri ile benzer 21:00-24:00 aralığında..

saat3 Sosyal medya iletişiminde fark edilmeyen potansiyel saat2 Sosyal medya iletişiminde fark edilmeyen potansiyel saat Sosyal medya iletişiminde fark edilmeyen potansiyel

 

Son olarak;

Pazarlamanın en büyük sorunlarından biri yatırımın geri dönüşünü net olarak ölçememektir. Değer ölçülemediği için de sayılar ön plana çıkartılır. Bu durum en büyük çılgınlığını “dijital pazarlamada” yaşıyoruz.  Size tavsiyem sayıların büyüsüne kapılmaktan vazgeçin ve tüketicileriniz ile ilişki kurmaya yönelin..

Ve bu yolda “geceler” markanız için müthiş fırsatlar barındırıyor…

share small Sosyal medya iletişiminde fark edilmeyen potansiyel
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme