fotoğraf copy
ARAŞTIRMALAR, Dijital Pazarlama

Tüketicilerin karar verme tarzını oluşturan 8 özellik.

Tüketicilerin satın alma kararları, 1986 yılında Sproles ve Kendall isimli yazarların araştırma konusu olmuştur. Yapılan incelemeler sonucu 2 yazar, tüketicilerin karar verme tarzını oluşturan en temel sekiz zihinsel özelliği belirlemiştir.

Sproles ve Kendall’ın bu incelemeler sonucu geliştirdikleri “Tüketici Tarzları Envanteri“nin içerdiği bu 8 zihinsel özellik;

  • Mükemmeliyetçilik: Ürünlerde yüksek kalite aranmasıdır. Bu tarza sahip tüketiciler daha dikkatli karşılaştırma yaparlar, sistematik bir tarzları vardır.
  • Marka odaklılık: İyi tanınan, oldukça pahalı markaların tercih edilmesidir. Bu satın alma tarzında yüksek fiyatın en iyi kaliteye sahip olduğuna inanılır. Aynı zamanda çok satan ve tanınan markalar tercih edilir.
  • Yenilik ve son moda odaklılık: Yenilikleri yakından takip etmek vemoda olan ürünleri denemek ön planda yer alır. Bu tarzı benimseyen tüketiciler alışveriş esnasında çok dikkatli değildirler. Fazla mukayese yapmadan ani karar verirler. Fiyat hassasiyetleri yüksek değildir.
  • Eğlence odaklılık: Bu satın alma tarzında alışverişe eğlence veya boş vakitleri değerlendirme aracı olarak bakılır. Alışveriş zevkli ve hoş bir aktivite olarak değerlendirilir.
  • Fiyat odaklılık: Genellikle indirimli fiyatlara önem verilir. Bu tarza sahip tüketiciler fiyat incelemesi yaparak, paralarıyla alabileceklerinin en iyisini almaya çalışırlar.
  • Dikkatsizlik: Ani ve fazla düşünmeden alışveriş yapılmasıdır.Planlanmayan ve ne kadar harcandığına dikkat edilmeyen alışverişler bu grupta yer alır.
  • Çeşit karmaşası: Farklı ürünlerin kalite düzeyleri ve içerikleri hakkında fazla bilgi toplamaktan rahatsızlık duyulmasıdır. Bu tarza sahip tüketiciler için her bir ürünün farklı özelliklerini öğrenmek kafalarını karıştırır ve çok zor karar verirler.
  • Marka sadakati(Alışkın olmak): Favori marka ve mağaza belirleyip sadece onlardan alışveriş yapmaktır. Bu marka ve mağazalar kişide alışkanlık yaratmıştır, alternatiflerle fazla ilgilenmezler

Yazarlara göre bireylerin karar verme tarzları bu özelliklerin bir kombinasyonu ile; özellikle de bir veya ikisinin baskınlığıyla oluşmaktadır.

 

Ayrıca;

Kotler ve Armstrong,  satın alma karar süreci aşamalarını;problemin farkına varılması, alternatiflerin belirlenmesi ve bilgi toplama, alternatiflerin değerlendirilmesi, satın alma kararı ve satın alma sonrası davranışlar olarak ifade etmişlerdir

Kaynaklar: 

ijmeb.org/index.php/zkesbe/article/view/418/pdf

http://akademikpersonel.kocaeli.edu.tr/umit.alniacik/bildiri/umit.alniacik25.11.2011_14.18.45bildiri.pdf

 

Yazıda kullanılan çizim Nurdan Tanrıver‘e aittir ve bu yazıya özel hazırlanmıştır.
share small Tüketicilerin karar verme tarzını oluşturan 8 özellik.
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme