multitaskglow
İŞ HAYATI

Verimlilik İronisi.. Bilgi çağında 09:00-18:00 çalışmak doğru mu?

Bilgi işçiliğinin büyük önem kazandığı bir dönemdeyiz… Ancak ne yazık ki sanayi çağındaki çalışma saatleri ile çalışmaya devam ediyoruz..

Hadi bir inceleme yapalım;

  • Pazarlarda rekabet artıyor ve şirketler, ürün-hizmet fiyatlarını düşürme ya da sabit tutma(artırması gerektiği durumlarda) eğilimine giriyorlar. Bu durum markaları hem maliyeti düşürmeye hem de verimliliği artırmaya yöneltiyor.
  • Makina başında çalışan oranı yavaş yavaş bilgisayar başında çalışan oranının gerisine düşüyor.

Peki verimlilik gün geçtikçe daha fazla önem kazanırken ve çalışabilmemiz için “bilgisayar” yeterliyken, neden hala 09:00-18:00 saatleri arasında çalışmaya zorlanıyoruz?

09:00-18:00… Bu saatler arasında çalışmak herkes için en verimli yol mu?

Ayrıca;

  • Tüketiciler, markalarla artık sadece çalışma saatleri arasında iletişim kurmuyorlar, 7/24 aktifler ve  sabırsızlar.
  • Tüketici alışkanlıkları eskiye oranla çok daha hızlı değişiyor. Bu değişimi ofisten yakalamak ve takip etmek zorlaşıyor.

Şirketlerin bu konu üzerine düşünmesi gerekiyor. Özellikle 7/24 aktif olması gereken dijital birimlerin, ofise ve zamanlara bağımlı olarak çalıştırılması büyük bir verimlilik kaybına yol açıyor. (Dijitali sadece çalışma saatleri arasında takip eden markaların, bir sabah uyandıklarında kendilerini krizin ortasında bulmaları çok büyük bir ihtimal…)

Bu konuda bir araştırmaya göz atacak olursak;

London School of Economics’un araştırmasına göre, IQ’su yüksek olanlar geceleri daha aktif oluyor ve bununla bağlantılı olarak geç yatağa giriyorlar.

Bu araştırmayı değerlendiren uzmanların yorumları;

Dr. Sabri Derman (Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Uzmanı)

İlginç bir araştırma! üretken insanların daha geç yatmaya ve geç kalkmaya eğilimli oldukları uzun zamandır biliniyor.Öte yandan genetik olarak ebeveylerimizden bize özgü yatma/kalkma saatlerini ve uyku süremizi aldığımız da bilinen bir gerçek.Belki de üretken insanlar o nedenle toplumda 09.00-18.00 iş saatlerine uyamıyor,rutin emekten çok zeka gerektiren, ama esnek mesaili işlere eğilimli oluyorlar.

Prof. Dr. Hakan Kaynak (Nörolog ve Uyku Bozuklukları Uzmanı):

    Geç uyuyanlar daha üretken, daha sanatçı ruhlu insanlar oluyorlar,diğerleri daha üretken,iş yaşamlarında daha çalışkan oluyorlar.Birisinin kafası akşam daha iyi çalışıyor, diğerinin gündüz çalışır.

Araştırmanın kaynağı: http://www.hayatifarket.com/haber.php?haber_id=3686

Araştırmaya katılan ve doğruluğuna inananlardan biri de benim.. Bu çıkarımı göz önüne alırsak markalar, verimliliği en yüksek olacak çalışanlarını, eskiden kalma katı sistemleri yüzünden kaybediyorlar diyebiliriz.

Sonuç olarak, markalar her ne kadar zor olsa da değişimi kabullenmek ve yapılarını buna göre revize etmek zorunda..

share small Verimlilik İronisi.. Bilgi çağında 09:00 18:00 çalışmak doğru mu?
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme