the_duomo_cathedral___milan__italy
İŞ HAYATI

İş yapmak & Değer katmak ikilemi ve Ünvanlar..

Yönetici, uzman, genel müdür, operasyon sorumlusu vs…

Biriyle tanıştığımızda ilk sorduğumuz sorulardan biridir: Ne iş yapıyorsun?

Ve bu soruya her zaman yukarıda bir kaçının yer aldığı havalı ünvanlarla cevap verilir.

Peki, ben bu sefer farklı bir soru sormak istiyorum.. Şirketinize ne katıyorsunuz?

Bu soru karşısında birçok kişi uzun uzun düşünecektir. Konunun özüne gelirsek, hepimiz iyi şirketlerde, güzel ve havalı ünvanlara sahibiz ancak işimize, şirketimize ve hayata ne kattığımızı çok da fazla bilmiyoruz.

Bu durum direkt olarak heyecanı, motivasyonu ve kariyeri etkiliyor… Nasıl mı?

Kendini bir görevden sorumlu olarak gören kişi, işlerini yaptığında kendini başarılı olarak görüyor ve bir süre sonra sıradanlaşan işlerin arasında boğuluyor. İşini geliştirmek ve yeni şeyler katmak konusunda motive olamıyor. (çünkü ünvanı altında sorumlu olduğu işleri eksiksiz yapıyor.)

Örneklerle detaylandıralım;

Yazılımcılarla anlaşmanın çok zor olduğu bilinen bir gerçektir.  Hem iletişimde sıkıntı yaşarsınız hem de çıkarttıkları işlerin çoğunda kullanılabilirlik düşüktür. Bunun nedeni ise kendilerine verdikleri “isimdir” yani “yazılımcı”.

Bu ünvanı üstlerine giydikten sonra yapacakları iş “kod yazmaktır”. Ancak kendini başarılı projelerin mimarı olarak gören kişilerin hem  motivasyonu yüksektir hem de yaptıkları işler başarılıdır.

@AhmetDurul hocamın bir hikayesini de bu konuya örnek olarak göstermek istiyorum;

Büyük bir katedral inşaatında çalışan iki ustadan bitkin olanına “ne iş yapıyorsun” diye sorarlar, “görmüyor musun tuğla diziyorum” der.

Oldukça heyecanlı ve enerjik olan diğer ustaya aynı soruyu sorduklarında ise “büyük bir katedral inşaa ediyorum” cevabını alırlar.

Sonuç olarak; ünvanlarımız çoğu zaman bizi kısıtlıyor. Bunun yanı sıra uzun vadede iş motivasyonumuzu ve heyecanımızı da kaçırıyor. (kısa vadede ünvanın mutluluğu ile inanılmaz bir çalışma performansı gösterebilirsiniz)

Peki öyleyse ünvanları bir kenara bırakıp, kendimize bu soruyu sormamız gerekmiyor mu:

İşime, şirketime ve hayata ne katıyorum?

share small İş yapmak & Değer katmak ikilemi ve Ünvanlar..
Önceki İçerik Sonraki İçerik

İlgini Çekebilir…

Yorum Yok

Yorum Bırak

kredi kartı ile fatura öde kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme digiturk fatura ödeme